Translate

17.12.2016

Musaka z indykiem



500 g piersi indyka
2 ząbki czosnku
0,5 pora (150 g)
1 bakłażan
1 papryka
1 kg ziemniaków
1 puszka krojonych pomidorów

olej do smażenia oraz podlewania między warstwami
sól
pieprz
słodka papryka

sos beszamelowy

2 łyżki masła
2 łyżki mąki
0,5 l mleka
sól
pieprz
gałka muszkatołowa



Składniki pozwalają na wykonanie 6 optymalnych lub 4 dużych porcji obiadowych.


Przygotowanie.

1. Mięso:

Filety z piersi indyka wypłukać pod bieżącą wodą i osuszyć. Następnie przemielić przez maszynkę do mięsa na oczku 3 mm. 
Dodać przeciśnięte 2 ząbki czosnku oraz sól i pieprz według uznania. Por umyć i pokroić w plasterki.
Usmażyć na patelni najpierw por, a następnie mielone mięso. Całość smażyć ok. 15 minut i dodać pokrojone pomidory z puszki. Podgrzewać jeszcze 10 minut, a następnie przykryć patelnię pokrywką w celu lekkiego podduszenia mięsa i nabrania aromatu czosnku i pora.


2. Warzywa:

Paprykę i bakłażan pokroić w 0,5 cm plasterki. Ziemniaki obrać i poszatkować na plasterki przy użyciu maszynki lub ręcznie.

Na patelni rozgrzać odrobinę oleju i usmażyć paprykę. Następnie, kiedy patelnia będzie już sucha, podpiec obustronnie plastry bakłażana do lekkiego zrumienienia. Bakłażan dość szybko się utlenia i ciemnieje, więc należy go pokroić bezpośrednio przed  zrumienieniem.

Ziemniaki osolić.



3. Ułożenie musaki:

W naczyniu żaroodpornym układać warstwami: ziemniaki, mięso mielone z indyka, bakłażan, paprykę. Co drugą warstwę  podlewać olejem oraz doprawiać do smaku solą i pieprzem. Opcjonalnie można dodać przeciśniętego czosnku.

4. Sos beszamelowy:

W garnku rozpuścić masło wraz z mąką i dobrze wymieszać. Kiedy będzie lekko zrumienione, stopniowo dodawać mleka, cały czas mieszając. Nie można dopuścić do powstania grudek. Po około 5 minutach i wykorzystaniu całego mleka, powinniśmy uzyskać gęstą masę, podobną do budyniu. Jeżeli sos jest zbyt rzadki, należy doprowadzić go do wrzenia, ciągle mieszając.
Doprawić do smaku solą, pieprzem oraz startą gałką muszkatołową. To właśnie świeżo starta gałka muszkatołowa nadaje niepowtarzalny, charakterystyczny smak. 

Wykonanie sosu beszamelowego wymaga ciągłego mieszania w celu uniknięcia przypalenia i całkowitego rozprowadzenia grudek mąki. Czynność ta nie należy do najprzyjemniejszych, ale warto poświęcić trochę energii, żeby sos był naprawdę aksamitny.

Gorącym sosem beszamelowym polać ułożone w naczyniu żaroodpornym warzywa. Sos powinien całkowicie przykryć wszystkie warzywa. Musakę na wierzchu można posypać słodką papryką.

5. Zapiekanie:

Musakę należy zapiekać pod przykryciem przez 90 minut w temp. 180 st. C w funkcji termoobiegu.

W naszych warunkach jest to jedynie próba przybliżenia oryginalnego smaku. Jeżeli używamy świeżych produktów, dobrego oleju i świeżo mielonych przypraw, możemy dość wiernie odwzorować jej smak. Jednak niezapomniane walory smakowe, znajdziemy tylko na Bałkanach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będzie mi miło, jeżeli pozostawisz swoją opinię.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...