Translate

15.12.2016

Pestka awokado jako zdrowa przyprawa
1 pestka awokado


Przygotowanie:

Pestkę po awokado zostawić w ciepłym miejscu do podsuszenia na 24h. Świeżo wyłuskana pestka jest śliska i bardzo nieporęcznie się ją obiera. Po podsuszeniu pestki usunąć wierzchnią łupinkę i zetrzeć na tarce o drobnym oczku. Pestka będzie przypominała wiórki kokosowe, jednak nieco bardziej pomarańczowe.


Tak rozdrobnioną pestkę przełożyć na blachę wyłożoną pergaminem i suszyć w temp. 60 st. C przez ok. 2-3h. Ja wykorzystuje do tego celu półkę nad kominkiem, ale równie dobrze może to być kaloryfer lub piekarnik (to najdroższa opcja). Rozdrobnioną pestkę można uznać za wysuszoną w momencie, kiedy kruszy się podczas rozgniatania między palcami.
 
W zależności od preferencji, można w tej postaci przełożyć susz do słoika lub dokonać dalszego rozdrobnienia suszu blenderem na drobny proszek.

Zastosowanie:

Wysuszona pestka awokado nadaje się jako dodatek do sałatek, kanapek, koktajli oraz soków wyciskanych.
Wykorzystywana jest również do przyrządzania herbat i naparów. Pozostałe fusy można po wypiciu herbaty również spożyć.

Zalety:

Naturalnym zjawiskiem jest ciemnienie pestki, ponieważ zawiera ona bardzo dużo antyoksydantów. Te ostatnie odpowiedzialne są za niszczenie nadmiaru wolnych rodników wywołujących choroby nowotworowe i choroby układu krążenia*.

Poza tym pestka awokado jest bogatym źródłem błonnika pokarmowego, który wspomaga i reguluje układ pokarmowy.

Wady:

Każdy organizm inaczej reaguje na garbniki, które obecne są w pestkach awokado i nadają jej gorzkiego smaku. Najlepiej spróbować małej porcji po wysuszeniu (max. pół łyżeczki), żeby wykluczyć ewentualne problemy z nadwrażliwością.


*Czym są wolne rodniki i jakie choroby powodują?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będzie mi miło, jeżeli pozostawisz swoją opinię.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...