200 g soi
1 por (300g)
1 marchewka (100g)
1 pietruszka (100g)
0,5 selera (100g)
2 jajka
olej do smażenia i wysmarowania foremki
tymianek cytrynowy
sól morska
pieprz
Przygotowanie.
1. Soja.
Soję wypłukać w zimnej wodzie, a następnie zamoczyć na 10-12 godzin, co pozwala skrócić czas późniejszego gotowania. Soja wyraźnie nabierze masy. Najlepiej zacząć przygotowywać soję dzień wcześniej zalewając ją na wieczór.
Następnego dnia soję ponownie przepłukać w zimnej wodzie i gotować pod przykryciem 60 minut. Na 10 minut przed końcem gotowania osolić.
2. Por smażony i reszta warzyw.
Por pokroić w plasterki włącznie z zielonymi końcówkami. Są one ostrzejsze w smaku, ale to właśnie im zawdzięczamy wyraźny końcowy smak. Smażyć ok. 10 minut, nie przykrywać patelni, żeby pozwolić warzywom odparować.
Marchewkę, pietruszkę oraz seler obrać i przygotować do zmielenia.
3. Masa pasztetowa.
W maszynce do mięsa na oczku 3 mm zmielić wystudzoną soję, następnie smażony por, a na końcu pietruszkę, seler oraz marchewkę. Marchewka idealnie sprawdza się jako wycior, co oszczędza nam pracy przy czyszczeniu maszynki.
Dodać 2 jajka, doprawić tymiankiem cytrynowym i dobrze wymieszać. Jeżeli masa jest za sucha można dolać oleju do smażenia. Może to być ilość nawet do pół szklanki, ponieważ olej dodaje pieczystego smaku w pasztetach warzywnych, przez co zbliża je w smaku do pasztetów mięsnych. Jeżeli konsystencja pasztetu nas zadowala, pozostaje doprawić solą morską i pieprzem według uznania.
4. Pieczenie.
Do wysmarowanej olejem foremki aluminiowej przełożyć masę pasztetową i piec 45 minut w temp. 180 st. C w funkcji termoobiegu.
Składniki pozwalają na przygotowanie ok. 800g pasztetu.
Należy go przechowywać w lodówce, a w razie potrzeby można mrozić.
Pasztet sojowy z porem i tymiankiem stanowi, zarówno doskonałą alternatywę dla pasztetów mięsnych, jak i świetną propozycję na wzbogacenie menu świątecznych stołów.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Będzie mi miło, jeżeli pozostawisz swoją opinię.