Translate

03.06.2017

Bułeczki drożdżowe z czarną porzeczką

500 g mąki pszennej 
40 g drożdży
100 g masła
1 szklanka mleka (w zależności od gęstości ciasta)
5 łyżek cukru
1 jajko
dżem z czarnej porzeczki z wyciskarki (przepis dostępny będzie później)

szczypta soli

Kruszanka:

3 łyżki cukru
1 łyżka mąkiPrzygotowanie:


1. Zaczyn drożdżowy.

Drożdże pokruszyć do średniej wielkości miski. Dolać 1/2 szklanki ciepłego mleko (30s w mikrofalówce). Dodać 1 łyżkę cukru i 1 łyżkę mąki. Zostawić w bardzo ciepłym miejscu do wyrośnięcia (ok. 30 minut)

2. Ciasto drożdżowe.

Do dużej miski przesiać mąkę, dodać jajko, cukier, roztopione masło, resztę ciepłego mleka i szczyptę soli. Na końcu dodać wyrośnięte drożdże, dobrze wymieszać i pozostawić w bardzo ciepłym miejscu do wyrośnięcia (kolejne 30 minut)

3. Formowanie bułeczek.

Z wyrośniętego ciasta formować bułeczki o średnicy ok. 3 cm. Kulkę rozpłaszczyć i włożyć do środka pół łyżeczki dżemu z czarnej porzeczki. Tak uformowane bułeczki układać obok siebie w tortownicy lub w prostokątnej formie na papierze do pieczenia. Papier uprzednio przesypać mąką, co ułatwia wyciąganie bułeczek z formy i przechowywanie (nie kleją się). Bułeczki posmarować z wierzchu zimną wodą za pomocą pędzelka kuchennego.

4. Kruszanka / Czyszczenie miski

Do miski po cieście drożdżowym, w której znajdują się jeszcze pozostałości ciasta, wsypać 3 łyżki cukru oraz 1 łyżkę mąki. Wyrabiać ręcznie do momentu wyczyszczenia ścianek miski i powstania kruszanki. W razie potrzeby można podsypywać kruszankę mąką. Posypać.

5. Pieczenie

Tak przygotowane bułeczki piec w temp. 180 st. C w funkcji górna i dolna grzałka przez 20 minut. Znakiem do zakończenia pieczenia będzie pojawienie się złocistego koloru.2 komentarze:

Będzie mi miło, jeżeli pozostawisz swoją opinię.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...