Translate

27.12.2016

Żółty ser z czarnuszką
1 kg białego półtłustego lub tłustego sera
1 litr 2% mleka
50 g masła
1 żółtko
1 łyżeczka sody oczyszczonej

czarnuszka
sól morska

Przygotowanie.

1. Ser z mlekiem.

W dużym garnku rozdrobnić biały ser za pomocą widelca. Dodać 1 litr mleka i zagotować. Po ok. 5-10 minutach (w zależności od zawartości tłuszczu) ser powinien się zważyć, a resztę garnka powinna wypełnić serwatka. Ser odcedzić i pozostawić na sitku. Resztki serwatki usnąć poprzez wyciskanie sera za pomocą dużej łyżki.


 2. Smażenie.

Na patelni rozpuścić 50 g masła. Przełożyć ser z sitka, dodać 2 łyżeczki soli i rozprowadzić po patelni ciągle mieszając.


Po 5 minutach ser powinien zmienić konsystencję i zrobić się bardzo plastyczny. Dodać żółtko i szybko rozprowadzić w masie serowej.
Doprawić 2 łyżeczkami czarnuszki.

Na końcu dodać 1 łyżeczkę sody oczyszczonej. Masa serowa wyraźnie urośnie i zrobi się puszysta. Wymieszać energicznie i przełożyć całość do plastikowego pojemnika. Schłodzić do temperatury pokojowej, a następnie przechowywać w lodówce.

Żółty ser w domowym wydaniu zachowuje świeżość do 2 tygodni. W zależności od gatunku białego sera, producenta i zawartości tłuszczu otrzymamy ser o różnej twardości i smaku. Do wykonania tego sera nie jest używana podpuszczka zwierzęca. Polecam sprawdzone, białe sery z Czarnkowa, Piątnicy i Jana.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będzie mi miło, jeżeli pozostawisz swoją opinię.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...